Dermatoloji, deri ve deri eklerinin (saç, tırnak, ter bezleri) yapısı, işlevleri ve hastalıklarıyla ilgili bilim dalıdır. Venereoloji (cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar), fotodermatoloji, dermatopatoloji, dermatolojik cerrahi, pediatrik dermatoloji, kozmetik dermatoloji gibi alt dalları bulunmaktadır. Dermatoloji Anabilim Dalı, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde 1996 yılında kurulmuş olup, Anabilim Dalı Başkanlığı Prof. Dr. Tülin Güleç tarafından yürütülmektedir. Dermatoloji Anabilim Dalı Ankara Üniversite Hastanesi ile bu merkeze bağlı olan Adana, Alanya, İstanbul, İzmir ve Konya Uygulama ve Araştırma Hastanelerinde her türlü deri hastalığının tanı ve tedavisi için ayaktan ve yataklı servis hizmeti verilmektedir. Dermatoloji Anabilim Dalında deri hastalıklarının tanı ve tedavisinin yanı sıra kozmetik uygulamalar da yapılmaktadır.

LAZER

Lazer ışığı sadece hedeflenen dokuda (kıl kökü, damar gibi) ışık ısısıyla tahribat yaparak etki gösterir. Hastanemiz Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalında 2 farklı başlığı olan en son teknolojiye sahip bir lazer (Cynosure Elite)  kullanılmaktadır.  Bunlardan Alexandrite lazer güneş lekesi gibi kahverenkli lekelerin tedavisinde ve açık tenlilerde lazer epilasyon için tercih edilmekte, Nd-YAG lazer ise genişlemiş damarların tedavisinde ve koyu tenlilerde lazer epilasyon için kullanılmaktadır.

Lazer Epilasyon: Lazerle epilasyon işlemi istenmeyen kılların ışık enerjisiyle yok edilmesidir. Vücut kılları için ortalama 4-6 seans, yüzdekiler için 6-8 seans tedaviye ihtiyaç vardır. Uygulama bölgesi, kılların rengi, yoğunluğu ve kalınlığı, kişisel özellikler (deri rengi, hormonal bozukluklar, daha önce uygulanmış olan tedaviler gibi) ile ilişkili olarak tedaviye alınan yanıt değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle hastanın öncelikle bir dermatolog tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Damar Lazeri: Bacaklardaki ince çaplı damar genişlemeleri/varisler, yüzdeki kılcal damar genişlemeleri (telenjiektazi) ve damar benlerinin (anjiyom) tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Leke Lazeri: En sık yüz ve ellerin üzerinde görülen güneş lekeleri ve yüzdeki çillerin tedavisinde kullanılmaktadır. Lekelerin neden kaynakladığı ve tedaviden fayda görüp görmeyeceği konusu öncellikle bir dermatolog tarafından değerlendirilmelidir.  

 

Lazer konusunda faydalı pratik bilgiler;

* Lazer ışığı kanserojen değildir, tıbbın birçok farklı alanında da (göz, ameliyatlar vs) kullanılmaktadır. Uygun dozlarda uzman kişiler tarafından uygulandığında etkili ve güvenli bir tedavi yöntemidir.

* Lazer uygulaması sırasında genellikle lokal anestezi gerektirmeyen hafif şiddette yanma hissedilebilir. Ağrı, yanma hissini azaltmak için lazer aletine bağlı olarak çalışan kuvvetli bir soğutma sistemi vardır.

* Lazer tedavisinde en sık görülen yan etki uygulamadan hemen sonra ortaya çıkan kısa süreli kızarıklık ve/veya ödemdir (uygulanan alanda kabarma).

* Lazer tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hangi işlemin size uygun olduğunu öğrenmek için lütfen dermatoloğunuza danışınız.

 

 

MİKROİĞNELEME

(Dermapen / Dermastamp / Dermaroller /Roller/Gençlik Kalemi)

Uzunlukları 0.5-2.5 mm arasında değişen son derece ince çelik iğnelerin özel bir cihaz kullanılarak deriye uygulanması işlemidir. Uygulama ile iğneler derinin orta tabakalarına kadar uzanan gözle görülmeyecek kadar küçük kanallar açarak deri hasarı oluşturur. Bu kanallar yaklaşık 5-15 dakika içinde kendiliğinden kapanır ve iz bırakmaz. Oluşan mikrohasar derinin yara iyileşme mekanizmalarını harekete geçirir ve deriye gerginlik veren kollajen ve elastik liflerin yapımını uyarır. Böylece, derinin kendi kendini yenilemesi sağlanmış olur. Ayrıca iğnelerin açtığı bu çok ince kanallar sayesinde işlem sırasında uygulanan özel içerikli serumlar (kırışıklık ve akne izlerini giderici, leke açıcı gibi) derinin alt tabakalarına kadar kolayca ulaşmış olur.

Kullanım Alanları:

 • Sivilcelere bağlı olarak oluşan yüzeyel ve derin çukurcuklar (akne izleri) ile kahverenkli lekelerin giderilmesi
 • Genişlemiş gözeneklerin sıkılaştırılması
 • Güneş lekeleri (yüz ve el üzerindeki) ve hamilelik lekelerinin (melasma) tedavisi
 • Yüz gençleştirme, yüzeyel ve derin kırışıklıkların görünümünün azaltılması, yaşın ilerlemesine bağlı olarak ciltte oluşan sarkmaların azaltılması ve bu sayede cildin daha sağlıklı bir görünüm kazanması
 • Boyun ve dekolte bölgesindeki kırışıklıkların azaltılması/giderilmesi
 • Deride farklı nedenlerle (hamilelik, kısa süre içinde hızlı kilo alma gibi) ortaya çıkan çatlakların görünümünün hafifletilmesi
 • Saç dökülmesi tedavisi

 

Nasıl uygulanır?

İşlem sırasında hafif bir ağrı olabileceği için seanstan 1 saat önce cilde lokal anestezik etkili doktorunuz önereceği bir krem sürülür.

Her bir seans tedavi edilecek bölgenin genişliğine bağlı olarak 30-40 dakika kadar sürer. Toplam seans sayısı uygulama amacı ve hastaya göre değişmekle beraber genellikle 3-8 kez olup, seans aralıkları 2-4 haftadır.

İşlem sonrası ciltte 1-2 gün içinde gerileyen kızarıklık ve kuruma olabilir ama bu durum uygulama günü dışında sosyal hayata ara vermeyi gerektirmez.

* Mikroiğneleme işlemi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu işleme uygun olup olmadığınızı öğrenmek için lütfen dermatoloğunuza danışınız.

 

AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ

Aşırı terleme, deri yüzeyine normalden daha fazla miktarda ter salgılanmasıdır. En sık avuç içi, ayak tabanı ve koltuk altlarında görülen bu hastalığın tedavisinde bölümümüzde iyontoforez tedavisi ve botoks enjeksiyonu uygulanmaktadır.

 

İYONTOFOREZ

İyontoforez, el ve ayaklara, musluk suyu içerisinde 15-25 miliamperlik elektirik akımın bir cihaz ile uygulanması işlemidir. Avuç içi ve ayak tabanında görülen aşırı terlemenin tedavisinde kullanılır. Bir ay boyunca, haftada 5 gün, 20’şer dakikalık seanslar halinde toplam 20 seans olacak şekilde uygulanır. Terlemede azalma 1-2 hafta içinde ortaya çıkmaktadır. Birinci ayın sonunda elde edilen olumlu etkinin devamlılığını sağlamak için 1-6 haftada bir tek seans halinde tedavi tekrarlanır (hastanede ya da ev cihazı kullanılarak evde). İyontoforez tedavisi sırasında el ve ayaklarda hafif iğnelenme, karıncalanma hissi, hafif kızarıklık ve kuruma görülebilir. Ancak bu yan etkiler kısa sürelidir, çok rahatsızlık yaratmaz ve tedavinin kesilmesini gerektirmez.

 

BOTOKS ENJEKSİYONU

Bir bakteriden elde edilen Botulinum toksin-A, özellikle koltuk altında görülen aşırı terlemenin tedavisinde kolaylıkla uygulanabilen, etkinliği yüksek ve çok güvenli bir tedavi yöntemidir.

Koltuk altına özel bir enjektör ile yaklaşık 15-20 dakika içinde uygulanır. İlaçın içine eklenen lokal anestetik madde nedeniyle işlem büyük oranda ağrısız ya da hafif ağrılı geçirilir.  Enjeksiyondan 3 gün sonra terlemede azalma başlar ve en yüksek etkiye 7-10. günlerde ulaşılır. Hastaların büyük çoğunluğunda terleme büyük oranda (giysileri artık ıslatmayacak kadar) azalır ve bu etki hastaların %90’ında 8-12 ay kadar devam eder. Deneyimli dermatolglar tarafından yapılması gereken bu işlemin ciddi bir yan etkisi yoktur. Gebeler, emziren anneler ve bazı kas hastalıkları olan kişiler dışında herkese güvenle uygulanabilir.

* Aşırı terleme tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hangi işlemin size uygun olduğunu öğrenmek için lütfen dermatoloğunuza danışınız.

 

PRP (TROMBOSİTTEN ZENGİN PLAZMA)

PRP (trombositten zengin plazma), hastadan alınan kanın özel işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen, trombosit (kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücreler) sayısının kandan çok daha yüksek seviyelere ulaştığı plazma sıvısıdır. Bu sıvının deri altına çok ince iğneler veya mikroiğneleme işlemi ile ulaştırılması sağlanır. Deri altına ulaşan trombosit denilen bu kan hücrelerinin içindeki faydalı maddeler dışarı salınır ve uygulanan bölgede hücrelerin bölünüp yenilenmesini sağlar. Böylece daha daha gergin ve daha genç görünen bir cilt elde edilmesi hedeflenir. PRP uygulaması için seans süresi 20-40 dakika, işlem aralığı genellikle 2-4 haftadır. Toplam seans sayısı kişiye ve duruma göre değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 6-8 seanstır. 

 

Kullanım Alanları:

 • Sivilcelere bağlı olarak oluşan yüzeyel ve derin çukurcuklar (akne izleri) ile kahverenkli lekelerin giderilmesi
 • Genişlemiş gözeneklerin sıkılaştırılması
 • Güneş lekeleri (yüz ve el üzerindeki) ve hamilelik lekelerinin (melasma) tedavisi
 • Yüz gençleştirme; yüzeyel ve derin kırışıklıkların görünümünün azaltılması, yaşın ilerlemesine bağlı olarak ciltte oluşan sarkmaların azaltılması ve bu sayede cildin daha sağlıklı bir görünüm kazanması
 • Boyun ve dekolte bölgesindeki kırışıklıkların azaltılması/giderilmesi
 • Deride farklı nedenlerle (hamilelik, kısa süre içinde hızlı kilo alma gibi) ortaya çıkan çatlakların görünümünün hafifletilmesi
 • Saç dökülmesi

 

Nasıl uygulanır?

Hastadan alınan bir tüp kanın santrifüj adı verilen bir işlem ile trombositten zengin olan renksiz kısmı, yani plazması ayrıştırılır. Plazma deriye çok ince iğneler veya mikroiğneleme aracılığıyla uygulanır. İşlem genellikle hasta tarafından tolere edilebilecek hafif şiddette bir ağrıya neden olur. Bu ağrıyı azaltmak amacıyla işlem öncesinde lokal anestezik kremler uygulanabilir. İşlem sonrasında deride hafif şiddette kızarıklık ve küçük morluklar ortaya çıkabilir ancak genellikle sosyal hayata engel olacak düzeyde olmaz.

* PRP işlemi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu işleme uygun olup olmadığınızı öğrenmek için dermatoloğunuza danışınız.

 

DOLGU UYGULAMASI

Yaş almayla ilgili olarak deri altı yağ ve destek dokularında zaman içinde azalma ve yer değiştirme ortaya çıkabilir. Cildin gergin ve dolgun görünmesini sağlayan bu dokulardaki değişiklikler, yüz derisinde gevşeme ve sarkmanın da eşlik ettiği 3 boyutlu şekil değişikliğine neden olur. Bu görüntüyü mümkün olduğu kadar azaltmak için derimizdeki destek dokusunun içeriğine benzeyen ve yüksek teknolojilerle üretilen dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Bu maddeler kırışıklıklar ve hacim kayıplarının olduğu bölgelerde istenilen miktarda özel iğneler aracılığı ile verilir. Dolgu maddesi olarak kullanılan jellerin içeriğinin büyük oranını hiyaluronik asit oluşturur. Bu madde normalde derimizde bulunur, ona esneklik ve sağlamlık verir. Yaş ilerledikçe derideki hiyaluronik asit miktarı azalır.

Hiyaluronik asit içeren dolgu maddesi deneyimli bir hekim tarafından son derece ince bir iğne veya kanül kullanılarak cildin içine/altına enjekte edilir. Uygulanan bölgeye hacim kazandırma, kırışıklıkları doldurmanın yanısıra deride nem artışı da sağlar. İşlem sonuçları uygulamadan hemen sonra görülebilir.

Hyalüronik asit içeren yumuşak jel dolgu formülasyonlarından her biri özel ve özgün bir sorunu ele alır. Kullanılacak bölgeye uygun ürün seçimi doğal bir görüntü ve uzun süreli kalıcılık için önemlidir. Ürünün kalıcılığı kullanılan ürüne bağlı olarak değişmekle beraber genellikle bu süre 6-18 aydır.

Kullanım Alanları:

- Yüz derisindeki ince ve derin kırışıklıklar

- İnce/incelmiş dudakların dolgunlaştırılması

- Yanaklar, göz çevresi ve şakaklara hacim verilmesi

- Akne ya da diğer nedenlerle oluşmuş derin izlerin/çukurcukların doldurulup hafifletilmesi

* Dolgu işlemi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu işleme uygun olup olmadığınızı öğrenmek için dermatoloğunuza danışınız.

 

BOTULİNUM TOKSİN (BOTOKS)

Bir bakteriden elde edilen Botulinum toksin-A, yaşlanma etkilerini azaltmak/gidermek veya kişisel özellikler nedeniyle yüzde belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek amacıyla kullanılmaktadır. Kas içine verilen ilaç, verildiği kaslarda gevşemeye neden olur. Dolayısıyla, gevşeyen kasların üzerindeki kırışıklar belirginliklerini kaybeder. Özellikle yatay alın çizgileri, kaz ayakları adı verilen göz kenarı çizgileri ve 2 kaş arasında dikey olarak ortaya çıkan kaş çatma çizgilerini azaltmak/ortadan kaldırmak için kullanılır. Hedef, daha genç ve dinlenmiş bir yüz ifadesi elde etmektir. İşlemin etkileri uygulamadan sonraki 3. gün sonunda başlar, 10. günde en üst düzeye çıkar. Etki süresi 4-6 aydır.

Nasıl uygulanır?

Botoks çok ince iğnelerle etki edilmek istenen alandaki kas içine yapılarak uygulanır. Uygulama sırasında hafif şiddette oluşan ağrı hissini ortadan kaldırmak için sıklıkla işlemden 10-15 dakika önce uygulama alanına buz kalıpları konur. İşlem sonrasında nadiren bazı enjeksiyon yerlerinde noktasal büyüklükte morluklar ortaya çıkabilirse de, bu durum sosyal hayata ara verecek düzeyde olmaz.

* Botulinum toksin uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu işleme uygun olup olmadığınızı öğrenmek için dermatoloğunuza danışınız.


İletişim Bilgileri

Adres: 1. Cad. 5. Sok. No:48 Bahçelievler - Ankara

Tel: 0312 203 05 33 / 5303