Katarakt, göz içi merceğinin saydamlığını kaybederek, opak bir görünüm almasıdır. En sık yaşlılığa bağlı olarak görülen kataraktın bilinen tek tedavisi cerrahidir.

Son yıllarda özellikle refraktif cerrahide giderek artan sıklıkta kullanılan femtosaniye laser teknolojisi artık katarakt hastalarının da hizmetine girmiştir. “Bıçaksız Katarakt Ameliyatı” olarak da adlandırılan “Femtosaniye laser” adı verilen lazer teknolojisi sayesinde katarakt ameliyatının en önemli aşamaları insan eli değmeden tamamen bilgisayar kontrollü olarak gerçekleştirilmektedir. Bu da komplikasyon riskini son derece azalmaktadır.

Femtosaniye lazer ile gerçekleştirilen katarakt ameliyatının bir başka avantajı yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuvanın üst seviyede düzgün ve mikron seviyesinde güvenlikle hazırlanabilmesini sağlamasıdır. Bu sayesinde ameliyat sonrası gözlük kullanmadan uzak ve yakın net görüş sağlayan uygulamaların başarısı artmaktadır.

İlk aşamada, femtosaniye lazer cihazına entegre edilmiş, ‘optik koherans tomografi’ isimli sofistike bir görüntüleme yöntemi ile gözün ön kısmının 3 boyutlu olarak görüntülenmesi sağlanır. Bu tarama ile her göz için özelleştirilmiş bir ameliyat planı oluşturularak,  daha güvenli cerrahi gerçekleştirilmesi sağlanır.

Kornea kesilerinin derinliği, şekli ve açısı bu sayede belirlenerek kesilerin cerrahi sonrası astigmatı en aza indirecek şekilde planlanması sağlanır. Lens ön kapsülünde oluşturulacak pencere, boyutları milimetrik olarak ayarlanarak oluşturulur. Daha sonra cihazın yüksek enerjili lazer atımları ile sertleşmiş katarakt yumuşatılır ve bu sayede kataraktın uzaklaştırılması kolaylaşmış olur. Sistem, katarakt cerrahisi sırasında daha az ultrason enerjisi kullandığı için daha önceden kornea hasarı olan hastalar için önemli bir avantajdır.  Femtosaniye lazer teknolojisi, katarakt cerrahisinin iyileşme sürecini kısaltır.

Hastanemizde LensX ile femtosaniye lazer katarakt cerrahisi, uzman ve deneyimli kadromuz tarafından uygulanmaya başlamıştır.

Randevu için;

Telefon: 0312 212 24 24 - 0312 215 03 49