LASİK (laser-assisted in situ keratomileusis) kırma kusurlarının düzeltilmesinde en sık kullanılan cerrahi yöntemdir. Kırma kusurlarının lazer yardımıyla korneanın (kornea gözünüzün ön yüzeyindeki kubbe şeklindeki saydam tabakadır) yeniden şekillendirilmesi suretiyle düzeltilmesini sağlar. LASİK yönteminin en güncel sistem olmasının sebebi diğer düzeltme yöntemlerine ağrısız olması ve iyi bir görüntü kalitesinin ameliyattan sonra erken dönemde elde edilebilmesidir.

NEDEN YAPILIR? 
 

Aşağıda belirtilen kırma kusurlarından birine sahipseniz, LASİK sizin için bir düzeltme yöntemi olabilir:

Miyopi: Göz küresinin normalden daha uzun olduğu veya kornea yüzeyinin çok sivri olduğu durumlarda, ışık ışınları tam retina üzerinde değil, retina önünde odaklanır. Bu durum yakındaki cisimlerin net olarak görülmesine rağmen uzaktaki cisimlerin bulanık görülmesine sebep olur.

Hipermetropi: Göz küresinin normalden daha kısa olduğu veya kornea yüzeyinin çok düz olduğu durumlarda, ışık ışınları bu kez retina arkasında odaklanır. Bu durum yakın görmenin ve bazen uzak görmenin bozulmasına yol açar.

Astigmatizma: Kırılan ışık ışınlarının bir noktada odaklanmayıp retina üzerinde farklı iki odak oluşturmasıdır. Yakın ve uzak görmenin bozulmasına yol açar. Presbiyopi: Yaş ile birlikte gözün yakın cisimlere odaklanma yeteneğini kaybetmesi ile oluşur.